Tudta, hogy a képalkotó diagnosztika egyik legfontosabb alap berendezése a komputertomográf? A káros hatásoktól sem kell félni, hiszen egy tengerentúli repülőút alatt több sugárterhelés éri a szervezetet, mint egy alacsony dózisú mellkas CT-vizsgálaton.
Tudta, hogy az MRI mágneses erőtérrel működik, és nincs negatív hatással a szervezetre? Ez az alig pár évtizede működő képalkotó eljárás ma már rutinvizsgálatnak számít szerte a világon. Itt Magyarországon, az Affideánál közel 100.000 MR-vizsgálatot végzünk évente.
A mammográfia a mellek speciális röntgenvizsgálata, ami kiemelt szerepet játszik a mellrák korai felismerésében. Ez az eljárás képes kimutatni akár a fél centiméter átmérőjű, korai daganatos elváltozást is.
A képalkotó diagnosztika egyik legkülönlegesebb ága az izotópdiagnosztika, amelynek során a szervezetbe juttatott radiogyógyszerrel /radioaktív izotóp vagy radioaktív izotóppal jelölt speciális anyag/ vizsgáljuk az egyes szervek működését.
A több, mint 125 éves múltra visszatekintő röntgenvizsgálat a képalkotó diagnosztika legrégebbi eljárása. A röntgensugárzás elvére ma már több diagnosztikai módszer is épül, de a klasszikus röntgen máig az egyik leggyakrabban alkalmazott képalkotási folyamat.
Az ultrahang az egyik leggyakoribb képalkotó eljárás, amely az egyik legdinamikusabban fejlődő radiológiai szegmensnek számít, mivel nincs negatív hatása az emberi szervezetre.
Tudta, hogy a csontritkulás nem jár semmilyen tünettel? 50 év felett mindenkinek, de különösen a menopauzán átesett hölgyeknek ajánlott csontsűrűségmérést végeztetni, amellyel biztosan szűrhető a csontritkulás.