Az ultrahang az egyik leggyakoribb képalkotó eljárás, amely az egyik legdinamikusabban fejlődő radiológiai szegmensnek számít, mivel nincs negatív hatása az emberi szervezetre, bármikor elvégezhető és korlátlanul ismételhető.
Az ultrahang a hanghullámok emberi füllel nem érzékelhető tartománya, amellyel lehetővé válik a testrészek kétdimenziós ábrázolása, beleértve az ínakat, izmokat, ízületeket, ereket és a hasi szerveket, újabban pedig akár még az idegeket is. Az ultrahang-vizsgálatnak nincs semmilyen káros hatása a szervezetre, akár csecsemőknél is alkalmazható. Ehhez a képalkotó módszerhez nem kell kontrasztanyagot adni, így a pácienst nem kell megszúrni. Például vesebetegeknek is ajánlott, akik egyébként veseelégtelenség miatt nem kaphatnak CT-hez vagy MR-hez szükséges kontrasztanyagot. Bármilyen testpozícióban, akár mozgás közben is használható, például az ízületek feltérképezésénél ez határozott előnyt jelent. Ezen vizsgálatokra – a hasi ultrahangot kivéve – nem kell a betegeknek külön felkészülni, azonnal végrehajtható bárhol és bármikor.
Fontos, hogy a vizsgálatot megelőzően ne fogyasszon puffasztó ételeket, valamint az időpont előtt hat órával ehet utoljára. Fogyasszon szénsavmentes vizet bőséggel és telt hólyaggal érkezzen.
Az ultrahangot leggyakrabban a hasi, illetve kismedencei szervek vizsgálatára használják, de nélkülözhetetlen a nőgyógyászatban és a lágyrészek, a pajzsmirigy, az ízületek és az érrendszer vizsgálatánál is.
Az ultrahang-vizsgálat bármely életkorban elvégezhető. 50 éves kor fölött mindkét nemnél javasolt a rendszeres hasi-kismedencei ultrahang, valamint a nyaki erek vizsgálata. A vizsgálat kockázatmentes, hiszen az ultrahangnak nincsen biológiailag káros hatása. A vizsgálat nem jár sugárterheléssel, mellékhatásai nincsenek.